سردار نورالهی:

لازم است کتابی تحت عنوان فرماندهان مهاجر تهیه شود

سرویس: استان ایلام
کد خبر: 377
|17:58 - 1401/01/23
نسخه چاپی
لازم است کتابی تحت عنوان فرماندهان مهاجر تهیه شود
مشاور فرمانده دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین (ع) گفت: پیشنهاد می‌شود کتابی را تحت عنوان فرماندهان مهاجر تهیه کرده تا محصولی از انسان‌های بزرگ برای نسل جوان در دسترس باشد.

به گزارش ایلام رصد ، صبح امروز مراسم بزرگداشت و اولین سالگرد سرباز ولایت، سردار "حاج محمد کرمی‌راد"، فرمانده لشگر ۱۱ امیرالمؤمنین(ع) در دوران دفاع مقدس در مسجد جامع شهر ایلام با حضور مردم، مسئولان، فرماندهان نظامی و انتظامی، کارکنان نیروهای مسلح و خانواده سردار کرمی‌راد  برگزار شد.

سردار نوراللهی مشاور فرمانده دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین (ع) در این مراسم گفت: امروز مردم ایلام برای مردی که ۳۱ سال قبل مسئولیتش در این استان تمام شده سنگ تمام گذاشته‌اند و این یک پیام بسیار مهم و آموزنده را دارد که چه کار کنیم که در قلب مردم، جایگاه پیدا کنیم.

وی ادامه داد: برای پاسخ به این سوال از کلام امام شهید رمضان حضرت علی(ع) کمک می‌گیریم: ایشان راز و رمز این مسیرها و مکتب را به زیبایی ترسیم کرده که اگر کسی می‌خواهد در میان جامعه نفوذ داشته باشد کلام و قیام و قعود بین خود و خدایش را اصلاح کند تا خداوند بین او و جامعه را اصلاح کند.

مشاور فرمانده دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین (ع) گفت: مصداق کلام امیر شهید حاج محمد کرمی فرمانده لشکر امیرالمومین (ع) است که با وجود خاتمه مسئولیت این فرمانده در سال ۱۳۶۸ مردم باشکوه و قدر شناسانه در مراسم بزرگداشت او حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: جامعه‌ای که اهل مطالعه تاریخ و درس گرفتن از تاریخ است، کودکانش مثل پیران می‌اندیشند و جامعه‌ای که اهل مطالعه تاریخ و درس گرفتن از آن نیست پیران آن مثل کودک می‌اندیشند.

سردار نوراللهی تصریح کرد: هدف از بازگو کردن گذشته، انتخاب راهکارهای میانبر و طی طریق در قافله است، اگر از فضائل حاج محمد کرمی و امثال وی سخن به میان می‌آید برای آن است که مدیران و مسئولان و فرماندهان که بر مسند مسئولیت تکیه زده‌اند بدانند که دو خصیصه مهم محمد کرمی که باعث موفقیت ایشان شد، این است که او انسانی مخلص، اهل قرآن، نهج البلاغه و ادعیه و در کنار آن مردم دار بود و کسی که می‌خواهد قله نشین قلب‌ها شود باید با این خصیصه ها پا به میدان بگذارد.

وی ضمن تشکر از افرادی که کنگره ۳۰۰۰ شهید استان ایلام را با شکوه و با محتوا برگزار کردند افزود: برای فرماندهان مهاجر که شامل شهید محمد کرمی، محمد شعبانی، سید رضا طباطبایی، جواد قربانعلی زاده و اکبر دانشیار، کتابی را تحت عنوان فرماندهان مهاجر تهیه کرده که محصولی از انسان‌های بزرگ برای نسل جوان ما در دسترس باشد. 

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: جنگ یک آزمون بسیار مهم و یک جدول از شاخص‌های مهم، توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها برای استان ما بود سال ۱۳۶۵ سخت‌ترین سال دفاع مقدس است که عملیات سخت و سرنوشت ساز در آن شکل گرفت از جمله کربلای ۴ و کربلای ۵؛ عملیات کربلا ۴ در تاریخ چهارم دی ماه ۱۳۶۵ پیش روی کرده و ۱۵ روز پس از آن یعنی ۱۹ دی ماه ۱۳۶۵ عملیات کربلای ۵ شکل گرفت.

نصراللهی گفت: در عملیات کربلا ۵ بیش از ۱۲۰ یگان دشمن و هفت قدرت اصلی سپاه منهدم شد در این عملیات پوزه دشمن به خاک مالیده و قطعنامه ۵۹۸ پس از آن تصویب و بخش اعظم خواسته‌های ما در آن گنجانده شد.

وی ادامه داد: اگر کربلای ۵ شکل میگیرد و این حماسه رقم می‌خورد علتش خون دادن هفت هزار و ۶۵۰ شهید در شلمچه و ۵۴ هزار نفر مجروح است و در این سختی‌ها و کشاکش بلا تیپ یازده امیرالمؤمنین (ع) به لشکر ۱۱ امیرالمومنین (ع) انتقال یافت پیام این موضوع این است که استان ایلام ظرفیت دارد و مستعد است.

سردار نوراللهی گفت: جمعیت ایران در سال ۱۳۶۵ پنجاه میلیون نفر و تهران با ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر پرجمعیت‌ترین استان ایران و ایلام کم جمعیت‌ترین استان با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت با استان‌های چند میلیونی رقابت کرده و تیپ را به لشکر انتقال داد این نشان دهنده ظرفیت و مستعد بودن این استان است و نباید علی الدوام لفظ ایلام محروم را به یدک بکشد. 

وی در پایان یاد آوری و کرد: استان ایلام که عملیات پدافندی را زمینی انجام داده و تیپ امیرالمؤمنین (ع) آن تا کنون هم در ماموریت‌ها و ارزش یابی‌ها رتبه اول و‌ دوم را داشته نباید لفظ محروم را به یدک بکشد و یک پایان برای این ایلام محروم قائل شویم و این مهم مستلزم این است که به کسانی که دانش و تخصص دارند میدان دهیم و بدانیم که انتصاب اشخاصی که سهم فلان کس باشد محرومیت ایلام را تقویت می‌کند.

انتهای پیام