هر آنچه درباره شهادت امام رضا (ع) باید بدانیم؛

نحوه شهادت امام رضا (ع) در منابع اسلامی

کد خبر: 546
|16:55 - 1402/06/25
نسخه چاپی
نحوه شهادت امام رضا (ع) در منابع اسلامی
درباره نحوه شهادت امام رضا (ع)، بيشتر عالمان شيعه و همچنين تعداد زيادي از علماي اهل‌سنت، قائل هستند كه آن حضرت مسموم و شهيد شده است.

به گزارش ایلام رصد،  همان گونه كه بيان شد، از نظر روايات شيعي، شكي نيست كه مأمون، حضرت رضا (ع) را مسموم كرد. اما اينكه كيفيت اين عمل چگونه بوده است، چند نوع روايت وجود دارد كه به آنها اشاره مي‌كنيم.

 

روايتي را شيخ مفيد از عبدالله بن بشير نقل كرده كه عبدالله گفت: «مأمون به من دستور داد كه ناخن‌هاي خود را بلند كنم... سپس مرا خواست و چيزي به من داد كه شبيه تمرهندی بود و به من گفت: اين را به همه دودست خود بمال... سپس نزد امام رضا (ع) رفت و به من دستور داد كه انار براي ما بياور. من اناري چند حاضر كردم و مأمون گفت: با دست خود آن را بفشار.

من فشردم و مأمون آن آب انار را با دست خود به حضرت خورانيد و همان سبب مرگ آن حضرت شد و پس از خوردن آن آب انار، دو روز بيشتر زنده نماند.»

 

روايت ديگري را شيخ مفيد از محمد بن جهم ذكر كرده كه می‌گوید: «حضرت رضا (ع) انگور دوست مي‌داشت. پس قدري انگور براي حضرت تهيه كردند. در حبه‌هاي آن به مدت چند روز سوزن‌هاي زهرآلود زدند. سپس آن سوزن‌ها را كشيده و نزد آن بزرگوار آوردند... آن حضرت از آن انگورهاي زهرآلود بخورد و سبب شهادت ايشان شد.»

روايتي از اباصلت هروي نيز نقل شده كه می‌گوید: «مأمون، امام رضا (ع) را فراخواند و آن حضرت را مجبور كرد از انگور بخورد. آن حضرت به‌واسطه آن انگور مسموم شد.

بنابراين، ادله‌اي كه اهل‌سنت ذكر كرده‌اند كه مأمون امام رضا (ع) را به شهادت نرسانده بي‌اساس است؛ چرا كه مأمون فردي بود كه به‌خاطر حكومت، برادرش امين را به قتل رساند و محبوبيت امام رضا (ع) در نزد او از برادرش بيشتر نبود و گريه ظاهري او بعد از مرگ امام (ع) به جهت منحرف‌کردن اذهان علويان و طرفداران امام رضا (ع) بوده است.